To offer you the best service possible, Dr. Schär Institute uses cookies. By using our services, you agree to the use of cookies. I agree

Professional resource for gluten free nutrition.

Dr. Schär Institute
Menu

Low FODMAP dieta: Není všechno zlato, co se třpytí ?

Carlo Catassi

Klinický pediatr, oddělení stomatologie a specialista klinického výzkumu (DISCO, Dipartimento di Scienze Cliniche Specialistiche ed Odontostomatologiche), University Polytechnic of The Marches, Ancona, Italy.

Co se týká léčby syndromu dráždivého tračníku (IBS), hodně čtenářů jistě už slyšelo o Low FODMAP dietě, která se v poslední době hodně sleduje. Tato dieta, v poslední době velice moderní, spočívá v eliminaci skupin vysoce fermentovatelných sacharidů, které někteří lidé špatně vstřebávají a které mohou zapříčinit nadměrné vylučování vody a plynů v tlustém střevě, následně průjem, nadýmání, otoky, bolesti břicha. FODMAPs jsou sacharidy s krátkým řetězcem, které zahrnují oligosacharidy (fruktany a galakto-oligosacharidy), disacharidy (laktózu), monosacharidy (fruktózu) a polyoly (např. sorbitol, manitol a xylitol). Seznam potravin, které low FODMAP dieta vylučuje, je dlouhý. Je v něm i obilí obsahující lepek (pšenice, ječmen, žito), všechny luštěniny (např. čočka, fazole, hrách), různé druhy zeleniny (např. artyčoky, květák, chřest, houby, cibule, česnek) a ovoce (jablka, hrušky, meruňky, švestky, broskve, vodní meloun, víno, fíky), ale také všechny mléčné výrobky obsahující laktózu (mléko, jogurty, zmrzlina, čerstvé sýry).
V roce 2005 tuto dietu navrhla skupina gastroenterologů a nutričních odborníků vedena Peterem Gibsonem z Monašské  university v Melbourne (Austrálie). Odborníci se shodují, že low FODMAP dieta může zajistit efektivní léčbu IBS a stejně tak i jiných gastrointestinálních onemocnění jako chronických zánětlivých onemocnění a divertikulitidy. Mnoho studií zahrnující nové meta-analýzy ukazuje, jak low FODMAP dieta efektivně snižuje intenzitu IBS příznaků, zvláště otoků a bolestí břicha. Britská výživová asociace (The British Nutrition Foundation) doporučuje  low FODMAP dietu jako druhý krok v léčbě IBS těm pacientům, kterým nepomohl obvyklý léčebný dietní postup. V zahraničí jsou dostupné různé kuchařky, které ukáží pacientům jak ovládat low FODMAP dietu každý den.
Uvedením low FODMAP diety se nesporně udělal krok vpřed v léčbě IBS, což ovlivní významnou část populace (přibližně 20 %), hlavně ženy v plodném věku. Ale „není všechno zlato, co se třpytí“,  jak říká přísloví. V tomto případě si myslíme, že je důležité zdůraznit množství obav, které plynou z toho dietního režimu, které vypadá více inovativní, než je (opravdu je tu jistá podoba s bezezbytkovou dietou, která se k léčení IBS  používá už dlouho).
První obava se týká „identity“ low FODMAP diety. Seznam FODMAP sacharidů je sice dlouhý, ale nezahrnuje všechny problematické sacharidy, navíc na trh přicházejí neustále nová sladidla podobná sorbitolu a xylitolu. Kromě toho, laktóza, kterou FODMAP vyřazuje, se týká pouze pár procent případů. Tato část populace trpí deficitem laktázy, zatímco jiní lidé tolerují laktózu normálně. Ale především: co znamená výraz „low FODMAP dieta“, když stále není správná definice, co se týče ustanovení normální nebo low dietní úrovně z FODMAPs.
Druhá obava se objevuje při uzavírání zkoušek z klinických studií dostupných v literatuře na účinnost low FODMAP diety. Většina těchto studií sice ukazuje, že tato dietní léčba skutečně zlepšuje příznaky a utrpení u velkého počtu pacientů s IBS, hlavně otoky a bolesti břicha, ale vědecká kvalita studií je často neuspokojivá. Je to zapříčiněno „metodologickými slabinami“ jako např. nedostatek adekvátních kontrolních skupin a především selháním při „double-blind“ proceduře (dvojitá kontrola naslepo, kdy účastník o experimentu neví). Podstatou je zabránit jakýmkoliv placebo efektům při léčbě. Je zajímavé poznamenat, že v několika málo velkých studiích byla srovnávána účinnost low FODMAP diety s běžným dietním postupem u IBS a ne s „normální dietou“. Podstatné výhody tohoto inovativního léčení vyplynou při srovnávání s tradičním dietním postupem.
Největší nejasnosti se však týkají nutriční bezpečnosti při léčbě low FODMAP dietou, zvláště při dlouhodobém dodržování. Tento aspekt ještě není dostatečně vyhodnocen, ale může být vyhodnocen na základě mnoha nepřímých důkazů. Mezi mnoha potravinami, které se musí vyloučit při low FODMAP dietě, jsou i obiloviny obsahující lepek, hlavní zdroj polysacharidů. Studie, které se dělaly u celiaků, kteří musí tyto potraviny vyřadit na celý život, ukazují, že tento dietní režim při dlouhodobém užívání může vést k subklinickému deficitu vlákniny, vápníku, železa, folátů a vitamínu B. Nebezpečí nedostatku vlákniny je samozřejmě větší u těch pacientů, kteří následují low FODMAP dietu. Během této léčby se ze stravy nevylučují pouze obiloviny obsahující lepek, ale také mnoho druhů ovoce a zeleniny. Velké nebezpečí pro ty, co následují low FODMAP dietu, podobně jako u bezlepkové diety, je nedostatek vápníku, zapříčiněný vyloučením mléčných výrobků obsahujících laktózu. Další nutriční nebezpečí, které by nemělo být podceněno, je možný nedostatek vitamínu C a dalších přirozených antioxidantů, opět zapříčiněný vyloučením ze stravy velkého množství druhů čerstvého ovoce a zeleniny.
Drastické omezení low FODMAP diety může mít také negativní patofyziologické důsledky, které nebyly dostatečně prozkoumány. Je důležité mít na paměti, že tyto sacharidy, normálně kvašené ve střevě, zapříčiní činnost střevní mikroflóry s produkcí mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA), obzvláště butyrát, výtečný energetický substrátu pro střevní buňky. Low FODMAP dieta také způsobuje důležité změny ve střevních mikroflórách s poklesem celkových bakterií, obzvláště bifidobakterií a zvýšení ruminococcusů. Toto jsou následky, které je potřeba ještě prozkoumat.
Další aspekt, který by se neměl podceňovat, je nutriční rovnováha low FODMAP diety, která vyžaduje použití potravin, které jsou drahé a ne vždy dobře dostupné. Jako pseudocerealie, bobule a exotické ovoce. Proto stravování podle této diety může být těžké zvláště při dlouhodobém dodržování, hlavně pro pacienty s nízkým příjmem.
Na závěr můžeme říct, že low FODMAP dieta reprezentuje inovativní léčebný postup, který může významně zlepšit symptomy IBS, zvláště v případě značných otoků a bolesti břicha. Nicméně je třeba prokázat, že tato dieta přináší mnohem větší výhody oproti tradičním dietním postupům u IBS. Pacienti, kteří se rozhodnou držet low FODMAP dietu delší dobu, by si měli vyžádat nutriční sledování, aby zabránili možným nedostatkům vlákniny a dalších kritických nutrientů jako vitamíny a přirozené antioxidanty.
 
 
www.drschaer-institute.com